Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

"Wstępy" jarmark koński Skaryszew 2009

Skaryszew słynie od wieków z targów końskich zwanych „WSTĘPAMI”. Są one wielowiekową tradycją, której  oficjalny początek datuje się na rok 1633 roku, kiedy to król Władysław IV nadał przywilej organizowania jarmarków w Skaryszewie. W tym roku na „Wstępy”, które są nie tylko targiem końskim, ale i imprezą handlowo – folklorystyczną, przybyło ponad 10 tysięcy osób.

Od początku termin jarmarku dostosowano do rytmu prac polowych. Za najbardziej odpowiednią ku temu porę uznano przedwiośnie i ostatecznie zdecydowano, że „Wstępy” odbywać się zawsze będą we wstępny poniedziałek, po pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. 
Jarmark koński w Skaryszewie upodobali sobie nie tylko okoliczni kupcy, szybko zasłynął także wśród kupców krajowych, a z czasem zaczęli coraz częściej zaglądać tu i zagraniczni. Obecnie uważa się Wstępy za największe targi koni pociągowych i roboczych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

1500 koni i moneta

Tegoroczne Wstępy przypadły na 2 i 3 marca. We wczesnych godzinach rannych, a raczej tuż po północy, na ulicach miasteczka zaczęło się robić gwarno. Już około czwartej zawierano pierwsze transakcje. W tym roku pogoda dopisała, było bardzo słonecznie i ciepło. Na sprzedaż  - jak oceniają organizatorzy - wystawiono około 1500 koni różnych ras i maści. Były tu kasztanki, siwe, pstrokate, łaciate, kare i gniade. Szeroki też był wybór ras: od dużych pogrubionych, przez wielkopolskie, małopolskie aż do małych kucyków i rasy huculskiej. Zwierzęta przede wszystkim nabywane były do dalszej hodowli. Zdarzali się jednak kupcy kupujący konie z myślą o rekreacji i hipoterapii. Wszystkie sprzedawane zwierzęta musiały posiadać paszporty. Dokumenty sprawdzane były przez inspektorów przy wjeździe kupców do miasta.
Ale nim przystąpiono do targów, orszak zaproszonych gości (o godz.10.00) przemaszerował w asyście orkiestry dętej ulicami miasta: Słowackiego i Aleją Twórców Ludowych - pod estradę. Tu, na scenie zbudowanej w centrum placu targowego, uroczystego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Ireneusz Kumięga. Powitał on zaproszonych gości (listę prezentujemy niżej) i... wybił monetę. Bo w tym roku, po raz pierwszy, dodatkową atrakcję Wstępów stanowiło wybijanie na miejscu specjalnej, pamiątkowej monety okolicznościowej. Pierwszy egzemplarz skaryszewskiej monety wybił więc publicznie sam burmistrz, a że czynność ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, to w końcu każdy z gości też chciał wybić dla siebie pamiątkową monetę - potwierdzoną zresztą specjalnym certyfikatem.

W stronę festynu

Tegoroczne ceny zwierząt były niższe niż w latach ubiegłych. Średnio trzeba było zapłacić za konia od 2 tys. do 12 tys. złotych. Uzależnione to było od wieku, kondycji zwierzęcia i upodobań nabywcy.
Roczne źrebięta ceniono 1,8 tys. do 3 tys. złotych; za dwulatki żądano 3 do 3,5 tys., za klacze od 3 do 6 tys. (zaźrebione). Najdroższe były zimnokrwiste ogiery, za które właściciele żądali 7 do 12 tys. złotych; ceny kucyków wahały się wokół stawki 2,5 tys. Natomiast najtaniej, bo za 20 złotych, można było zostać właścicielem… konika na biegunach.

Skaryszewskie Wstępy mają dwa oblicza. Z jednej strony są wciąż niepowtarzalną okazją do wymiany doświadczeń między wieloma starymi koniarzami, stałymi bywalcami tych targów. Sami zwiedzający mogą tu obejrzeć zwierzęta wystawiane na sprzedaż, dowiedzieć się jak po zębach można ocenić wiek konia, zobaczyć jak zaprzęga się je do wozu, jak strzela z bicza, przybija targu i poznać szereg obyczajów związanych z zakupem koni, oceną i litkupem.
Powoli zmienia się jednak charakter Wstępów, co potwierdzają najstarsi mieszkańcy. Koni jest tu coraz mniej, a impreza zyskuje drugie oblicze - festynu ludowego, podczas którego można kupić niemal wszystko, posłuchać muzyki folklorystycznej i obejrzeć wystawy sztuki ludowej oraz pokazy kowalstwa artystycznego.

Moc atrakcji

I tak w pierwszym dniu przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się: kapela Zygmunta Kwaśniewskiego z Ostrownicy, kapela ludowa Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk, Zespół Folklorystyczny „Chomentowianki”, kapela „Swojaki” Wiesława Imiołka. Największym zainteresowaniem cieszyła się kapela góralska „GIEWONT” Kuby Gonsiennicy Giewonta z Zakopanego oraz ludowo-chłopski kabaret „ANTOŚ SZPRYCHA”.   
W drugim dniu imprezy, przed nieco mniej liczną publicznością, wystąpiły kapela Zdzisława Kwapisińskiego, Pana Bębenka z Ostałówka oraz Zespół Pieśni i Tańca „DZIABAŁTÓW”.  
W czasie trwania koncertu goście kupowali monety okolicznościowe, głodni kosztowali potraw skaryszewskiej kuchni regionalnej przygotowanej przez członkinie zespołu „Chomentowianki”.
Na stoiskach ustawionych na uliczkach miasta można było nabyć wszystko, co jest potrzebne do utrzymania konia i jego pracy w gospodarstwie, między innymi: uprzęże, zaprzęgi, lejce, baty, kapelusze i odzież. Dla zainteresowanych końskimi zaprzęgami oferowano eleganckie powozy konne - za 17,5 tys. złotych, oraz bryczki dla kucyków.
Na głównym trakcie zwanym Aleją Twórców Ludowych nie brakowało przepięknych wyrobów z wikliny, garncarstwa, rzeźby ludowej, ale i handlowców z odzieżą oraz artykułami rolno - spożywczymi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa malarska prezentowana w MGOK „NIE TYLKO KONIE” pana Stanisława Wicher.
Tegoroczne targi zwane WSTĘPAMI organizatorzy, mieszkańcy gminy jak i goście uznają za udane. Na kolejne „Wstępy” Skaryszew zaprasza 22 i 23 lutego 2010 roku (w pierwszy poniedziałek po środzie popielcowej).

Teresa Głowacka
Odział Radom

Skaryszew (źródło Wikipedia) - miasteczko położone 13 km na południe od Radomia, przy drodze krajowej nr 9 Radom-Rzeszów, nad rzeką Kobylanką w woj. mazowieckim. Pełni funkcję ośrodka administracyjno - usługowo - mieszkaniowego, jest również siedzibą Urzędu Miasta i Gminy, Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 3922 mieszkańców. Ośrodek usługowo-mieszkaniowy, drobny przemysł.

"Wstępy", czyli jarmark konny jest organizowany w Skaryszewie bez przerw od roku 1432 (według legendy przywilej targowy nadał sam Władysław Jagiełło w podzięce za dostarczenie koni walczącym w Bitwie pod Grunwaldem). Jarmark był organizowany w maju, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego. W roku 1633 król Władysław IV w dekrecie zezwolił by targi koni były w mieście organizowane w pierwszy (wstępny – stąd nazwa) poniedziałek po Środzie Popielcowej. I tradycja ta pozostała do dzisiejszego dnia. Drugi dzień targów (wtorek) był dniem "poprawin".
Gośćmi Wstępów w tym roku byli:
Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wicewojewoda Dariusz Piątek, Wicemarszałek Piotr Szprendałowicz, poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, posłowie RP Marek Suski i Krzysztof Sońta, Starosta Radomski Tadeusz Osiński i inni.
  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.