Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Przysmaki z Mazowsza we Francji

W dniu 7 listopada 2010 - na zaproszenie miasta Crepy en Valois z Francji (skierowanego do partnerskiego miasta Płońsk) - wzięłam udział w tamtejszym Święcie Produktów Regionalnych reprezentując Oddział MODR w Poświętnem. Święto miało charakter międzynarodowy, ponieważ uczestniczyły w nim również miasta bliźniacze - Antoing z Belgii oraz Zell Mosel z Niemiec.

Wspólnie z firmą AGROL z Raciąża i KaMaj z Płońska przygotowaliśmy stoisko promocyjne produktów tradycyjnych i lokalnych z naszego terenu. Zaprezentowaliśmy   wspaniałe, tradycyjne przysmaki wytwarzane przez naszych rolników oraz  rzeźby  ludowe lokalnych artystów.

Co Francuzom smakowało?

Szczególne zainteresowanie wzbudziły produkty nagrodzone w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. Zwiedzający wystawę byli zachwyceni smakiem kiełbasy swojskiej podsuszanej oraz kiełbasy mazowieckiej podsuszanej Pawła Surażyńskiego z Regimina. Duże wrażenie wywołał chleb dworski z dodatkiem ziemniaków Janusza Rojewskiego z Czerwińska. Smakowały również fafernuchy (drobne ciasteczka o pieprznym smaku) Haliny Witkowskiej z Leman oraz skołatowska słoninka – przysmak myśliwego Artura Zarzyckiego ze Skołatowa. Wiele osób
z przyjemnością kosztowało polędwiczek wędzonych podsuszanych Krystyny Marcyjańskiej
z Lutobroka, które zdobyły Perłę 2009. Smakowały  też miód lipowy i z propolisem Adama
i Wojciecha Piotrkowskich
z Żuromina, markowy ser wędzony Agnieszki Zalewskiej
z Nowego Pawłowa oraz kiełbasa myśliwego „Dasz Bór” Danuty Lasockiej z Miszewa Wielkiego. Mieszkańcy Crepy en Valois  docenili również smak nalewek owocowych Romany Niemirskiej
z Woli Dłużniewskiej.

Zainteresowaniem publiczności cieszyły się także produkty prezentowane przez firmy Agrol i KaMaj. Agrol zaprezentował różnego rodzaju kasze oraz kiszone ogórki i zielone pomidory, a KaMaj ciastka
i cukierki.

Nasze produkty zdały egzamin

Podczas prezentacji naszych przysmaków połączonej z degustacją odwiedzający stoisko otrzymywali ulotki MODR, a także publikacje w języku angielskim i gadżety z Urzędu Miasta Płońsk. Przez cały dzień zadawano nam wiele wnikliwych pytań dotyczących produktów tradycyjnych oraz sposobów ich wytwarzania. Wymagało to z mojej strony udzielania wyczerpujących odpowiedzi, ale jednocześnie sprzyjało sympatycznym relacjom i sprawiło mi dużą  przyjemność.

Bezpośredni kontakt z władzami i mieszkańcami Crepy en Valois pozwolił nam przy okazji poznać kulinarne zainteresowania Francuzów. Uczestnictwo w Święcie Produktów Regionalnych utwierdziło mnie w przekonaniu, że nasze produkty spotkały się z ich uznaniem i mogą z powodzeniem gościć na francuskich stołach.

Mer Crepy en Valois, pan Arnaud Foubert był bardzo zadowolony z naszej obecności. Podziękował za wspaniałe stoisko promocyjne z Polski, wyrażając przy tym nadzieję na dalszą współpracę
i ponowne spotkanie w roku 2011.

Cechy kuchni francuskiej

Pochlebne opinie Francuzów o tradycyjnych produktach polskiej kuchni są szczególnie ważne, ponieważ słyną oni ze wspaniałej i urozmaiconej kuchni własnej. Wyróżnia się ona ogromnym bogactwem wykorzystywanych surowców - zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Poza artykułami zbożowymi używa się w niej wielu warzyw i owoców, które w tamtym klimacie osiągają znacznie korzystniejsze cechy organoleptyczne niż u nas. Także dziczyzna i łowne ptactwo stanowią w niej ważne pozycję. Kolejną specjalnością tej kuchni  (obok dużego asortymentu ryb) są skorupiaki
i mięczaki. A szczególną jej cechą jest powszechne używanie oleju z oliwek, częste stosowanie czosnku i wielu przypraw nadających potrawom swoisty smak.

Na całym świecie znane są francuskie wina. We Francji są one codziennym napojem i spożycie nawet najskromniejszego posiłku bez nich jest nie do pomyślenia. Produkowane są tam różne gatunki win - od popularnych do najbardziej wykwintnych - o różnej zawartości alkoholu. Na  szczególną uwagę zasługuje szampan, który jest typowo francuskim napojem.

Francuskie posiłki

 

We Francji spożywa się zasadniczo trzy posiłki: śniadanie, drugie śniadanie i wieczorem obiad. Dobór potraw jest bardzo różnorodny i dzieli się je na dwanaście rodzajów: zakąski zimne, zupy i sosy, zakąski gorące, ryby (plus skorupiaki i mięczaki), mięso, dziczyznę, drób, warzywa, grzyby i ziemniaki, sałaty, dania słodkie oraz desery. Do większości z nich wykorzystywane są oczywiście różne przyprawy.

Śniadanie we Francji jest skromne i składa się z lekkiej kawy, czekolady z dużą ilością mleka, ulubionych rogalików croissant lub pszennego pieczywa z masłem. Natomiast w południe i wieczorem jada się obficie. Wieczorem często spożywa się  gorące potrawy np. smaczną zupę jarzynową lub kartoflankę, zapiekane danie jarzynowe, ser i kompot.

Każdy posiłek - bez względu na to czy spożywa się go w domu czy też w wytwornej restauracji - kończy się serem. Liczba rodzajów serów, którymi delektują się Francuzi jest ogromna (około 1000 rozmaitych gatunków produkowanych z mleka krowiego, owczego i koziego). Najbardziej znane to przede wszystkim Roguefort, Brie, Cantal, Comte, Camembert i wiele innych. Smakosze nie używają do sera masła i nie jedzą go z chlebem.


***

Wzbogacona o nowe doświadczenia zachęcam Państwa do przygotowania dania typowo francuskiego, możliwego do wykonania w naszych warunkach:


Francuska zupa serowa - Soupe au fromage

Składniki: 2 cebule, 2 łyżki mąki, 1 listek laurowy, 1 l bulionu, 6 kromek białego chleba, 50 g startego sera, 4 plasterki szwajcarskiego sera, 40 g masła, sól do smaku.

Wykonanie: Drobno pokrojoną cebulę zrumienić na maśle, zalać bulionem, dodać listek laurowy. Resztę masła wymieszać z mąką, dodać do zupy i lekko posolić. Następnie włożyć do małego glinianego garnka, dodać biały chleb, starty ser i plasterki sera szwajcarskiego. Krótko zapiec
w rozgrzanym piekarniku.


Zenona Szostek

Oddział Poświętne w Płońsku

Przyg. A.D.

Podpis pod zdjęcie: Mieszkańcy Crepi en Valois na naszym stoisku


  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.