Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

Jubileuszowe XV Mazowieckie Dni Rolnictwa (14 i 15 czerwca), odwiedziło w tym roku ok. 25 tysięcy osób. Na zwiedzających czekały liczne wystawy, konkursy i pokazy. Swoją ofertę handlową prezentowało 401 firm i 50 hodowców zwierząt.

Mazowieckim Dniom Rolnictwa towarzyszyła Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych, na której wystawcy prezentowali dorobek hodowlany: bydło mleczne i opasowe, trzodę chlewną oraz konie. Zwierzęta zostały uhonorowane tytułami czempionów i wiceczempionów w poszczególnych kategoriach. Komisja Oceny Bydła Mlecznego tytuł superczempiona wystawy przyznała krowie Vektra 3, której właścicielem jest Waldemar Plantowski z miejscowości Olszewo-Borzymy. Odbył się również konkurs młodego hodowcy (dzieci hodowców oprowadzały cieliczki) oraz zawody powożenia zaprzęgami parokonnymi.

Na polu doświadczalnym Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Oddziale Poświętne w Płońsku zaprezentowano kolekcję odmian roślin uprawnych, składającą się z 333 odmian. Zwiedzający zapoznali się z technologiami uprawy opisanymi w „Przewodniku po polu doświadczalnym” oraz oglądali poletka z odmianami pszenicy jarej i ozimej oraz jęczmienia jarego, uprawianymi w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Odbyły się również prezentacje maszyn, sprzętu uprawowego, wyposażenia budynków inwentarskich oraz środków do produkcji rolniczej.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się kiermasze roślin ozdobnych, rękodzieła ludowego, produktów spożywczych oraz wszelkiego rodzaju konkursy. W IV Ekologicznym Turnieju Rodzinnym – zorganizowanym przez MODR Warszawa Oddział Poświętne, Nadleśnictwo w Płońsku i Bank Spółdzielczy w Płońsku, udział wzięło 9 rodzin, z których komisja nagrodą pierwsza nagrodziła drużynę „Klan Fabisiaków” z Goławic Pierwszych.

Docenieni zostali również najlepsi rolnicy, producenci i wystawcy. 

Tytuł Hitu Targowegozdobył rozsiewacz nawozów Kverneland Exacta TL GEOspread zaprezentowany przez firmę Pol-Agra Sp. J., J. Korneluk, T. Rrzeszowski.

Spośród wystawców w kategorii „wystawa” tytuł „Najciekawsze Stoisko” zdobyła

  • Firma Handlowo – Usługowa TECH – AGRO S.C. – Staroźreby,

natomiast w kategorii „kiermasz” wyróżnione zostało stoisko 

  • Anemone Art Dekoracji Wnętrz Meble i Kwiaty Wioletty Wąsiewskiej z Działdowa.

Ponadto Komisja przyznała Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne za 15 lat organizacji wystawy Mazowieckie Dni Rolnictwa i konkursu „Hit Targowy”.

Patronat honorowysprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Patronat medialny: TVP Warszawa, miesięcznik Hodowla i Chów Bydła

Tekst: Jarosław Toruński

Zdjęcia: Bożena Chądzyńska i Stefan Choliński

OPR.WA