Siedziba MODR w Warszawie:  ul. Czereśniowa 98, 02-456
Tel.: 22 571 61 00 | e-mail: sekretariat@modr.mazowsze.pl

APS   kleski    
sir logotyp 150x70fb sir      
A A A

Od 10 do 12 maja br. ruszają VI Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Akcja polega na prezentowaniu pomysłów na wykorzystanie Funduszy Europejskich poprzez „otwieranie się” projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich w określonym czasie.

Termin zgłaszania projektów przez beneficjentów przedłużony został do 19 kwietnia, a szczegółowe informacje uzyskacie Państwo pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dni-otwarte-funduszy-europejskich3

Głównym celem tegorocznej edycji DOFE jest promocja efektów wdrażania Funduszy Europejskich w Polsce pod hasłem „Polska różnorodna”. Zaprezentowane będą projektów z różnych dziedzin, a w szczególności tych wpisujących się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje.

Każdy region powinien zaprosić do udziału w DOFE beneficjentów, którzy zrealizowali projekty wpisujące się w RIS danego województwa. Inteligentne specjalizacje powinny być priorytetem przy wyborze beneficjentów, którzy tak jak w poprzednich edycjach będą mieli okazję otworzyć swoje drzwi dla gości, aby przedstawić swoje dokonania i efekty zrealizowanych projektów. Każdy region powinien wybrać „projekt flagowy”, który będzie wizytówką województwa. Projekty wskazane przez IZ RPO będą pokazane w TV regionalnej oraz promowane w mediach krajowych i międzynarodowych. Zostaną również umieszczone w filmie promocyjnym Polski, który zostanie zrealizowany po VI edycji DOFE.

Beneficjenci w tych dniach powinni udostępnić projekty w jednej z niżej wymienionych form:

• bezpłatne lub zniżkowe wejście na teren projektu i/lub korzystanie z niego,

• nieodpłatne, dodatkowe, nierealizowane na co dzień wydarzenia, które zaangażują i przyciągną odwiedzających projekty w ramach Dni Otwartych, takie jak: pokazy naukowe, warsztaty, zmagania sportowe, konkursy, zabawy, gry miejskie, itp.

• nieodpłatne udostępnienie odwiedzającym projektów, które na co dzień są niedostępne dla odwiedzających, np. zaplecza teatrów, przedsiębiorstw, oczyszczalni ścieków, zakładów produkcyjnych, lotnisk, stacji kolejowych, tramwajowych.

Każdy z Dni Otwartych będzie poświęcony innym tematom i innym grupom uczestników:

Piątek 10 maja – dedykowany głównie dzieciom, młodzieży, studentom. Tego dnia powinny odbywać się wycieczki szkolne do placówek beneficjentów oraz wydarzenia przeznaczone głównie dla tej grupy.

Sobota 11 maja – dedykowany głównie rodzinom z dziećmi, zachęca do uczestnictwa w atrakcjach związanych ze sportem, turystyką jak i miejskiej zabawy.

Niedziela 12 majagłówne obchody 15-lecia Polski w UE w Warszawie oraz w miarę możliwości w regionach – powstanie Miasteczko FE oraz scena, na której odbędą się konkursy nt. FE i UE, będą prezentowane projekty i beneficjenci, odbędą się koncerty.

Propozycje wydarzeń towarzyszących:

a/ akcja Otwarte Uniwersytety stanie się okazją do zapoznania się z najciekawszymi projektami naukowymi realizowanymi z pomocą Funduszy Europejskich, zwiedzenia nowoczesnych laboratoriów, poznania innowacyjnych metod nauczania oraz pokazu najnowszych technologii, którymi dysponuje uniwersytet.

b/ kino Funduszy Europejskich, które może zostać zorganizowane jako wydarzenie kulturalne w pierwszy dzień DOFE, w Miasteczku FE w formie kina plenerowego. Pokazy filmów, stworzonych z pomocą FE, staną się ciekawym dodatkiem oraz pokażą różnorodność programów dotacyjnych. Mogą być to filmy fabularne, krótkometrażowe sfinansowanych przy wsparciu z FE. Można również zorganizować pokaz materiałów poddanych digitalizacji.

c/ zdrowie - wpływ FE na rozwój szpitali i kadry medycznej w Polsce, nowoczesne technologie, rozbudowa klinik. Proponujemy znalezienie beneficjentów tworzących nowoczesny sprzęt medyczny, aby przedstawili jego działanie w programie telewizyjnym.

d/ miasteczko FE - przeznaczone dla wystawców - beneficjentów oraz instytucji współpracujących z UE. Stoiska powinny być przystosowane do przeprowadzenia warsztatów oraz pokazów.

e/ sport i turystyka - w ramach możliwości regionu - organizacja rajdów rowerowych, spływów kajakowych, biegów z okazji 15-lecia Polski w UE.

f/ wycieczki ,,15 lat Po” czyli wycieczki po obiektach rewitalizowanych za pomocą FE z przewodnikiem, przedstawienie historii miasta na nowo.

 

Źródło: CDR Brwinów